Karimova Surayyo Ubaydullayevna 1955 yil 30 mayda Toshkent shahrida tug‘ilgan. U tarix fanlari doktori, professor va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Abu Rayhon Beruniy nomidagi Sharqshunoslik instituti ilmiy ishlar bo‘yicha direktor o‘rinbosari hisoblanadi.
Kasbiy faoliyat
Surayyo Karimova 1977 yilda Toshkent davlat universitetining kimyo fakultetini tamomlagan. U o‘rta asr musulmon Sharqidagi tabiiy fanlar tarixi bo‘yicha ilmiy tadqiqotlar olib boradi. Uning asosiy e’tibori o‘rta asrning buyuk olim-ensiklopedistlari – Abu Bakr ar-Roziy, Abu Rayhon Beruniy, Abu Ali ibn Sino va Najibiddin as-Samarqandiy asarlarini o‘rganishga qaratilgan. Ushbu tadqiqotlar natijasida olima o‘zbek, rus va ingliz tillarida 100 dan ortiq ilmiy maqolalar chop etgan bo‘lib, ularda ushbu olimlarning ilmiy merosi Sharq va G‘arb sivilizatsiyalarining tabiiy fanlari rivojiga qanday ta’sir ko‘rsatganligi yoritilgan.
Karimova o‘rta asr olimlari ilmiy asarlarining metodologik jihatdan zamonaviy tabiiy fanlarga yaqinligini hamda “Donishmandlar uyi” va “Xorazm Ma’mun akademiyasi” kabi ilmiy markazlar o‘rtasidagi ilmiy vorislikni o‘rganish bilan shug‘ullanadi. Hozirgi kunda u Abu Rayhon Beruniyning tabiiy fanlar, xususan, tibbiyot sohasidagi faoliyatining kam tadqiq etilgan jihatlarini o‘rganmoqda.
O‘z ilmiy faoliyati doirasida Surayyo Ubaydullayevna xalqaro va respublika ilmiy konferensiyalari hamda yubiley tadbirlarini tashkil etishda faol ishtirok etadi. U Sharqshunoslik instituti ilmiy jurnalining “Meros” bosh muharrir o‘rinbosari bo‘lib, O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi bilan hamkorlik qiladi.
Karimova, shuningdek, yozma yodgorliklarni ilmiy jamg‘armalar uchun baholash va xarid qilish bo‘yicha ekspert komissiyalariga rahbarlik qiladi hamda O‘zbekistonda va xorijda faoliyat yuritayotgan tadqiqotchilarga elektron hujjat nusxalarini taqdim etadi.

Каримова Сурайё Убайдуллаевна родилась 30 мая 1955 года в Ташкенте. Она является доктором исторических наук, профессором и заместителем директора по научной работе Института востоковедения им. Абу Райхана Беруни Академии наук Республики Узбекистан.
Профессиональная деятельность
Сурайё Каримова окончила химический факультет Ташкентского государственного университета в 1977 году. Она работает в области истории естественных наук на средневековом мусульманском Востоке. Основное внимание ученой сосредоточено на исследованиях трудов средневековых ученых-энциклопедистов, таких как Абу Бакр ар-Рази, Абу Райхан Беруни, Абу Али ибн Сина и Наджибаддин ас-Самарканди. Эти исследования стали основой для более чем 100 научных публикаций на узбекском, русском и английском языках, в которых показано влияние их работ на развитие естественных наук в Восточной и Западной цивилизациях.
Каримова проводит исследования, раскрывающие методологическую близость трудов средневековых ученых к современному естествознанию, а также научную преемственность между научными центрами, такими как «Дом мудрости» и «Хорезмская академия Маъмуна». В настоящее время она изучает малоизученные аспекты естественно-научной деятельности Абу Райхана Беруни, особенно в области медицины.
В своей научной деятельности Сурайё Убайдуллаевна активно участвует в организации международных и республиканских конференций, а также юбилейных мероприятий. Она является заместителем главного редактора научного журнала Института «Meros», и активно сотрудничает с Центром исламской цивилизации в Узбекистане.
Каримова также возглавляет экспертные комиссии по оценке и приобретению письменных памятников для научных фондов и предоставляет электронные копии материалов для исследователей как в Узбекистане, так и за рубежом.